SUBTILU-Z- talentai, kurie gimė laiku

„Pasauly egzistuoja talentingi žmonės, kurie kupini genijaus nuotaikos”, o jų kuriamas menas išvaduoja žmogų nuo kasdienybės rūpesčių ir suteikia galimybę pažinti žmogaus dvasios esmę , – ši perfrazuota Artūro Šopenhauerio, XIXa. vokiečių filosofo mintis kirba, klausant instrumentinės grupės SUBTILUZ muzikinių pokalbių, pasakojimų, istorijų. Negali likti „radiatorium“, nes kiekvienas jų kūrinys laužo visus rėmus lengvai, su žaisminga ironija, galantišku azartu ir pašėlusiu siautuliu. Instrumentinių kompozicijų siužetai čia yra verčiami aukštyn kojom ir manieringai dūksta, harmoningai liejasi, intriguojančiai išdykauja. Jei bandytume rast grupės atitikmenį gamtoj, artimiausias jiems būtų vėjas. Ne tik švelnus brizas. Neribota laisvė- vėjo ir vėjiškų grupės muzikantų bendras vardiklis. Kaskart kitokie ir nė lašo monotonijos. Paskui tokius einama užsimerkus, nes „genijaus nuotaika“ yra magiška.

Grupė audringai sutinkama koncertinėse salėse, turi savo klausytoją, kuris, kaip ir atlikėjai, toks pat drąsus, įdomus, pasiilgęs naujovių ir tikros muzikos. Naujausias „Subtilu-Z“ projektas – „Grammy nugalėtojai“. Tai savitai aranžuoti visiems gerai žinomi ir atpažįstami kūriniai. Dabar grupė kuria šios programos CD įrašus. Vasario mėnesį kompaktinė plokštelė bus pristatoma Europoje, o kovo mėnesį – Lietuvoje.

 

SUBTILU-Z grupė atlikėjai

 

VYTAUTAS ŠVAŽAS:

Vestuvėms profesionalūs muzikantai ar mėgėjai?

Norint tinkamai pasirinkti muzikantus ruošiamai šventei, pirmiausia reikėtų apsispręsti, kam reikia muzikantų? Lengvam fonui, renkantis svečiams ,valgant vakarienę ar efektingam koncentruotam koncertiniam pasirodymui, kuris leis svečiams, įsitaisiusiems savo kėdėse ir atsipalaidavusiems, pasijusti lyg koncertų salėje? O gal reikia linksmos ,pašėlusios muzikos, verčiančios kojas kilnotis ir kviečiančios smagiai pasišokti linksmybėms įsisiūbavus? Kai žinai, ko nori, kur kas lengviau pasirinkti. Išsirinkus potencialių kandidatų sąrašą, vertėtų išklausyti draugų rekomendacijų. Niekas geriau neperteiks patirtų emocijų nei tas, kuris pats viską patyrė. O jei patinkančių muzikantų niekas nėra matęs, labai svarbu peržiūrėti kuo daugiau jų darbų, paklausyti įrašų ir susidaryti kuo detalesnį muzikantų paveikslą. Na, o susitikus pasikalbėti, vertėtų išsiaiškinti, kaip muzikantai elgiasi tokiose šventėse, kokių turi pastebėjimų iš savo patirties. Jų pasakojimas padės apsispręsti, ar norisi panašios šventės. Ko gero, tikri savo srities profesionalai patys pateiks daug klausimų ir nuoširdžiai padės susiplanuoti nepamirštamą šventę.

 

LAURYNAS VAITKUS

Kokius dėsningumus pastebite pasirinkimo procese?

Pirmiausia jaunavedžiai patys sau turėtų atsakyti į klausimą, kam vestuvės skiriamos – mėgausitės patys ar sukursit šventę ir sau ,ir svečiams? Suprantama, kad jaunųjų draugai dažniausiai būna panašaus muzikinio skonio ir požiūrio į linksmybes. Apie gimines retai galima taip pasakyti… Kai jaunieji išsirenka savo šventei muziką, kurios svečiai nemėgsta, nesupranta ir jaučiasi nejaukiai, šventės nebėra .Todėl rekomenduoju visada stengtis išsirinkti ir sau ,ir svečiams patinkančią muziką. Ir jeigu manote, kad daugumai (nekalbu apie pavienius individus) Jūsų pasirinkimas patiks – puiku!!! Jeigu vis tik manote kitaip, tikrai rekomenduoju koreguoti pasirinkimą, nes jis turi patikti visiems, juk vestuvių sėkmė, mano manymu, priklauso nuo to, ar gera ir smagu būna visiems. Tik noriu pridurti vieną labai svarbų dalyką – kad ir koks bebūtų pasirenkamos muzikos stilius, svarbiausia, kad ji būtų KOKYBIŠKA ir PROFESIONALI. Niekada nataupykite kokybei. Gražios šventės.

 

DIMA

Koks buvo netikėčiausias poros prašymas? O vestuvių nuotykis,kurio negalite pamiršti?

Vienas iš įdomiausių prašymų buvo ne poros, o svečio. Tąsyk mes, kaip įprasta per šiuolaikines vestuves, grojom savo koncertinės programos dalį. Vienas iš svečių, vyresnio amžiaus žmogus, matyt, buvo labiau tradicinių vestuvių šalininkas. Po kelių mūsų pagrotų kūrinių jis priėjo ir paklausė: gal mes galėtume ką nors „normalaus“ pagroti – turėjo omeny tradicinę polką arba prancūzišką valsą… Nenustebino – visiems juk neįtiksi. Pagrojome ir prancūziškos muzikos, už kurią jis buvo labai dėkingas. Kiekvienoje šventėje kviečiame beveik visus svečius prisijungti pagroti drauge su mumis. Išdaliname instrumentus, pasikviečiame ant scenos ir pagrojame drauge keletą nesudėtingų kūrinių. Negaliu aprašyti visų žmonių džiaugsmo, kuris liejasi po šio muzikinio, nepabijosiu šio žodžio, – performance’o(vaidinimo)! Kaip šiandien madinga sakyti – tai yra „awesome“ (nuostabu, puiku, stebuklinga) „crazy“ (beprotiška), „nerealiai“… kaip iš pirties iškart į ledinį ežero vandenį!!! Po pirmo kūrinio mūsų Povilas pakviečia prie „dirigento pulto“ jaunikį arba jaunąją, kurie dažniausiai nemoka diriguoti ir taisyklingai parodyti, kada kam pradėti groti, todėl groja kaip kas moka. Ir tai yra gerai, mes prie to jau pripratom. Bet vieną kartą, kai jaunoji pradėjo diriguoti, mes pajutome, kad kažkas ne taip – ji labai tiksliai ir profesionaliai rodė įstojimus, o netikėčiausia buvo tai, kad svečiai grojo labai preciziškai ir ritmiškai. Tąsyk „nerealu” buvo mums, kviestiniams muzikantams… Išaiškėjo, kad dauguma svečių – taip pat muzikantai!

 

POVILAS VELIKIS

Kodėl sąvoka „vestuvių muzikantai” asocijuojasi su prastumu?

Prisipažinsiu, vestuvėse dalyvauju gana retai. Bet jeigu jau taip atsitinka, muzika yra tai, į ką pirmiausia atkreipiu dėmesį (na, žinoma, po jaunosios). Patraukli muzika man yra tarsi geros šventės garantas, ypatinga sudėtinė dalis, kuri vestuves ar kitą renginį padaro solidų arba ne. Jei daryčiau tyrimą, kur buvo man patinkanti muzika, o kur ne, tikriausiai renginių su man nepatinkančia muzika skaičius būtų didesnis. Ir nieko čia bloga- kadangi esu muzikuojantis žmogus, todėl natūralu, jog turiu profesinę „ligą”, kuri, nori nenori, priverčia mane analizuoti muzikantų privalumus ar blogybes. Kita vertus, mano muzikinis skonis kiek kitoks, nei žmonių, kurie nesusiję su muzika. Kalbant apie vestuvių muzikantus, iškart iškyla siluetas žmogaus su elektroniniu „daiktu”, panašiu į pianiną, kuris, paspaudus mygtuką „Start”, užgroja puikiausią „muziką”. Kiti nesibodi to „daikto”, panašaus į pianiną atsitempt, dar pasistato kompiuterį! Ir būtinai- mikrofoną! Pastarojo nebūtinai prireiks dainuojant… Na, muzikantais juos pavadint sunku, nes „start” mygtuko paspaudimas – anoks čia muzikavimas. Bet sąvoka „vestuvių muzikantai” jiems puikiausiai tinka, nes geresnių grojikų retai vestuvėse būna, taigi jie puikiausiai „groja” visą šventę. Tai ir yra vestuvių muzikantai.

 

SUBTILU-Z grupė atlikėjai

 

O kaip save vadina „Subtilu-Z”?

„Subtilu-Z” taip pat groja vestuvėse, bet ar juos galima vadinti vestuvių muzikantais? Nežinau… Jie neturi pagrindinio elektroninio „daikto”, to, kuris panašus į pianiną, neturi jie nei kompiuterio. Ar tai vestuvių muzikantai? Ir dar gyvai groja… Ir dar ne visas paprašytas melodijas groja. Ir dar neturi mikrofono, į kurį dainuoja, nes jie nedainuoja!!! Tai kokie jie vestuvių muzikantai???! Bet jie turi akordeonus. Net du. Šis instrumentas taip pat vienas iš vestuvių muzikantą simbolizuojančių. Bet kas iš to, jei juo groja tik tą muziką, kurią girdim ir „rimtose” koncertų salėse. Jie groja savo kompozicijas, džiazą, klasiką – muziką, kurią smagu klausyti, kuri puošia vestuves ir gali tapti geros šventės simboliu – panašiai kaip ir jaunosios suknelė. Taigi akordeonas jiems vestuvių muzikantų „titulo” nesuteikia.

 

Kodėl jūs grojate?

Yra akademinės muzikos atstovų, kuriems grojimas privačiose šventėse yra tam tikras tabu, net gėda. Bet groti pustuštėje salėje – ne gėda. Pabrėžiu – mes grojame ne salei, ne pastatui, mes grojame žmonėms, ir man jokio skirtumo, kur manęs klauso- filharmonijoj, miesto aikštėj, knygyne, televizijoj ar vestuvių šventėje. Man svarbu, kad manęs klauso. Svarbu, kad koncertą šventės proga žmonės atsiveža į sau tinkančią vietą. Aš džiaugiuosi, kad svarbias gyvenimo akimirkas jie praleidžia klausydami gyvai atliekamos kokybiškos muzikos. Mes grojame žmonėms, kurie mūsų klauso ir girdi. Tai mums ir yra pagrindinis impulsas muzikuoti.